Juvenilinis idiopatinis artritas
Žinoma daugiau nei 100 skirtingų autoimuninių ir uždegiminių būklių vaikams, kurios paveikia sąnarius, kaulus, raumenis, kremzles ir odą.
Juvenilinis idiopatinis artritas
Juvenilinis idiopatinis artritas (JIA) yra dažniausia pediatrinė reumatologinė liga, kuria serga vaikai ir paaugliai iki 16 metų amžiaus. Maždaug 3,8–400 iš 100 000 vaikų patiria šią būklę.(3) JIA sukelia sąnarių uždegimą, kuris gali pasireikšti patinimu, sustingimu ir skausmu, dažniausiai plaštakose, keliuose, kulkšnyse, alkūnėse ir riešuose.
JIA yra autoimuninė liga. Tai reiškia, kad imuninė sistema, kuri turėtų kovoti su organizmo įsibrovėliais, tokiais kaip virusai ir bakterijos, klaidingai puola sveikas ląsteles ir audinius. JIA priežastys nėra žinomos, tačiau ekspertai mano, kad tai - aplinkos ir genetinių veiksnių derinys. JIA nėra užkrečiama ir nėra pakankamai įrodymų, kad maistas, toksinai, alergijos ar vitaminų trūkumas sukeltų šią būklę. (1)
Juvenilinio idiopatinio artrito požymiai ir simptomai
Simptomai skiriasi priklausomai nuo ligos kategorijos ir sunkumo. Yra šešios JIA rūšys:
- Oligoartritas: Paveikia keturis ar mažiau sąnarių, paprastai didžiuosius (kelių, kulkšnių, alkūnių). Tai dažniausia JIA rūšis.
- Poliartritas: Paveikia penkis ar daugiau sąnarių, dažnai abiejose kūno pusėse (abu keliai, abu riešai ir pan.). Gali paveikti tiek didžiuosius, tiek mažuosius sąnarius. Pasireiškia apie 25 procentams vaikų, sergančių JIA.
- Sisteminis JIA: Paveikia visą kūną (sąnarius, odą ir vidaus organus). Simptomai gali apimti aukštą, staiga kilusį karščiavimą (39°C ar aukštesnį), trunkantį bent dvi savaites, ir bėrimą. Tai pasireiškia apie 10 procentų vaikų, turinčių JIA.
- Psoriazinis artritas (PsA): Sąnarių simptomai ir pleiskanojantis bėrimas už ausų ir/ar ant akių vokų, alkūnių, kelių, bambos bei galvos odos. Odos simptomai gali pasireikšti prieš arba po sąnarių simptomų pasireiškimo. Gali paveikti vieną ar kelis sąnarius, dažniausiai riešus, kelius, kulkšnis, pirštus.
- Su entezitu susijęs JIA: Taip pat žinomas kaip spondiloartritas. Veikia vietą, kur raumenys, raiščiai ar sausgyslės prisijungia prie kaulo. Dažniausiai veikia klubus, kelius ir čiurnas, bet gali paveikti ir pirštus, alkūnes, dubenį, krūtinę, virškinimo traktą (Krono liga arba opinis kolitas) ir apatinę nugaros dalį (ankilozuojančio spondilito atveju). Dažniau pasitaiko berniukams; paprastai pasireiškia vaikams nuo aštuonerių iki penkiolikos metų.
- Nespecifinis JIA: Simptomai nesutampa su jokiu JIA subtipu, tačiau uždegimas yra viename ar keliuose sąnariuose. (2)
JIA simptomai gali atsirasti ir nuslopti. Uždegimo ir ryškėjančių simptomų laikotarpiai vadinami paūmėjimais. Paūmėjimai gali trukti dienas ar mėnesius.
Juvenilinio idiopatinio artrito diagnozavimas
Nėra vieno tyrimo, kuris galėtų diagnozuoti JIA. Vaikų gydytojas arba šeimos gydytojas gali pradėti nustatinėti simptomų priežastis, tačiau diagnozės patvirtinimui ir ligos gydymui turėtų nukreipti vaiką vaikų reumatologo konsultacijai.
Norint nustatyti diagnozę, gydytojas atlieka šiuos veiksmus:
- Užduoda klausimus apie vaiko ir šeimos sveikatos istoriją.
- Atlieka fizinį ištyrimą.
- Skiria laboratorinius kraujo tyrimus dėl uždegimo ar autoimuninių ligų žymenų.
- Kai kuriais atvejais paskiria vaizdinius tyrimus (pvz., rentgenogramas, ultragarso tyrimus, kompiuterinę tomografiją, magnetinį rezonansą), dėl galimų sąnarių pažeidimo požymių ir kitų skausmo priežasčių atmetimo (traumos arba infekcijos). (1)
Juvenilinio idiopatinio artrito gydymas
Gydymo tikslai apima ligos progresavimo pristabdymą arba sustabdymą, skausmo malšinimą ir ilgalaikių komplikacijų (pvz., sąnarių ar organų pažeidimo) prevenciją.
Vaistai, skirti JIA gydymui, skirstomi į dvi pagrindines kategorijas:
- Skausmą malšinantys vaistai - analgetikai ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), kurie mažina skausmą bei uždegimą, tačiau nekontroliuoja ligos aktyvumo ar progresavimo.
- Ligos eigą kontroliuojantys vaistai (DMARDs), tokie kaip metotreksatas ar biologiniai vaistai.
Kiekvienas ligos atvejis yra skirtingas, tačiau daugelis gydytojų rekomenduoja ankstyvą, aktyvų gydymą. Dažniausiai tenka pradėti gydymą metotreksatu (MTX), biologiniu vaistu arba derinant MTX su biologiniu vaistu (derinių terapija). Gydytojai gali pridėti ar nutraukti vaistus, stebėdami ligos eigą.
Dėl padidėjusios infekcijų rizikos, vaikai su JIA turėtų būti reguliariai vakcinuojami. Tačiau vaikai, vartojantys imunosupresinius vaistus, tokius kaip gliukokortikoidai (pvz., prednizolonas), MTX ar biologinius vaistus, neturėtų būti vakcinuojami gyvomis vakcinomis (pvz., vėjaraupių, MMR ar gripo vakcina į nosį). (1)
Komplikacijos
Juvenilinis idiopatinis artritas (JIA) yra lėtinis susirgimas, kuris, jei neskiriamas atitinkamas dėmesys ir gydymas, gali sukelti rimtas komplikacijas. Tačiau reguliariai stebint ir taikant šiuolaikinius gydymo metodus, komplikacijų skaičius sumažėja, o rezultatai gerėja. Jei uždegimas nebus gydomas, jis gali pažeisti sąnarį, kremzlę ir kaulą. Dėl šiuolaikinių JIA gydymo metodų šios komplikacijos tapo kur kas retesnės. (4)
Vaikams, sergantiems JIA, gali sutrikti augimas, ypač jei liga veikia daugelį sąnarių ar kitas kūno sistemas. Tai gali būti dėl pačios ligos arba jos gydymo, ypač kortikosteroidų vartojimo. Paradoksalu, tačiau jei ilgalaikis uždegimas veikia didelį sąnarį (pvz., kelį), gali padidėti trumpalaikis augimas, dėl ko gali atsirasti galūnių ilgio skirtumas (t. y. viena ranka ar koja gali būti šiek tiek ilgesnė nei kita). Tai vyksta dėl padidėjusios kraujo tiekimo į aplink uždegiminį sąnarį esančias kaulų augimo sritis.
Kaulų tankis ir stiprumas gali sumažėti dėl uždegimo, kortikosteroidų vartojimo ir sumažėjusio fizinio aktyvumo.
Kitos raumenų ir kaulų sistemos komplikacijos gali apimti sąnarių kontraktūras, raumenų silpnumą ar raumenų atrofiją. (5)
Uveitas, akies vidinio sluoksnio uždegimas, jei negydomas, gali sukelti randų susidarymą akies audiniuose, glaukomą, kataraktą ir net aklumą. Reguliarus stebėjimas leidžia anksti nustatyti ir gydyti šią būklę. Steroidiniai akių lašai dažniausiai naudojami kaip pirmo pasirinkimo gydymas . Tačiau gali prireikti kitų gydymo metodų, daugelis iš jų taip pat gydo artritą (pvz., metotreksatas, biologiniai vaistai). Ilgalaikis steroidų vartojimas gali prisidėti prie kataraktos vystymosi. (6)
Makrofagų aktyvacijos sindromas (MAS) yra sunki, potencialiai gyvybei pavojinga komplikacija, kuri gali pasireikšti pacientams, sergantiems sisteminiu JIA tipu. MAS apima nekontroliuojamą imuninės sistemos aktyvaciją, kartais vadinamą "citokinų audra", kuri gali pasireikšti kaip sepsio tipo simptomai: karščiavimas, bėrimas, padidėjęs kepenų ir blužnies dydis, dideli limfmazgiai ir kardiorespiracinės funkcijos sutrikimai. Tai atpažįstama pagal charakteringus laboratorinių parametrų pokyčius, įskaitant aukštą feritino lygį ir paradoksaliai mažą eritrocitų nusėdimo greitį.
Dažniausi klausimai
Ar vaikai išauga artritą?
Ne, vaikai neišauga artrito, tačiau parinkus tinkamą gydymą, jie gali pasiekti laikiną ar ilgalaikę remisiją (silpnai pasireiškiantys simptomai arba be jokio ligos aktyvumo). Remisija gali būti su vaistais ar be jų. Vis dėlto gali atsirasti paūmėjimų (aktyvumo laikotarpiai), kurie gali trukti dienas ar mėnesius. Ankstyva ligos kontrolė padeda sumažinti nuolatinio sąnarių (ar organų) pažeidimo riziką ir pagerina gyvenimo kokybę.
Ar vaikams su JIA saugu sportuoti?
Taip. Fizinis aktyvumas turi kelis privalumus (pagerina sąnarių judrumą, stiprina raumenis ir kaulus ir t.t.) ir turėtų būti skatinamas. Kai liga kontroliuojama, bet koks sportas turėtų būti tinkamas, jei vaiko gydytojas tai patvirtina.
Kodėl metotreksatas naudojamas gydyti JIA, nors jis taip pat naudojamas gydyti vėžį?
Metotreksatas buvo sukurtas gydyti vėžį, tačiau jis naudojamas gydyti JIA jau tris dešimtmečius ir turi ilgą saugumo ir efektyvumo istoriją. Dozė, naudojama gydyti vėžį, yra apie 1000 kartų didesnė nei dozė, naudojama gydyti JIA. Visi vaistai turi šalutinio poveikio riziką, tačiau ekspertai sutinka, kad naudos, gaunamos iš JIA vaistų, ženkliai viršija rizikas. Jei jaudinatės dėl šalutinio poveikio, pasikalbėkite su savo vaiko gydytoju apie saugius būdus, sumažinančius šalutinių reiškinių pavojų. (1)
Šaltiniai:
- https://www.arthritis.org/getmedia/6398ed64-029b-4629-82e7-bf91fa61d8f5/Juvenile-Idiopathic-Arthritis-JIA-FactSheet-101122.pdf
- https://www.arthritis.org/diseases/juvenile-idiopathic-arthritis
- https://en.wikipedia.org/wiki/Juvenile_idiopathic_arthritis#cite_note-Prevalence-3
- https://academic.oup.com/rheumatology/article/49/3/401/1785153?login=false
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2705769/
- Sen, Ethan S: Dick, Andrew D.: Ramanan, Athimalaipet V. (31 March 2015). „Uveitis associatedwith juvenile idiopathic arthritis“. Nature Reviews Rheumatology 11 (6) 338-348 doi:10.1038/nrrheum.2015.20. PMID 25825278. S2CID 12096252.